متن کامل خبر


 
دستاوردهای عظیم انقلاب اسلامی در طول این چهل، غرور آفرین و اعجاب انگیز است.

خلاصه خبر: اسلام اساس و پایه انقلاب ما بود. مردم مسلمان هم با این انگیزه قیام کردند، مردم هم تحقق دین خدا را می¬خواستند و هم در سایه¬ دین می¬خواستند حکومتی تشکیل بدهند که به دست خودشان بر پا بشود و متکی به آنها باشد. امام راحل(ره) نیز به عنوان رهبر و تعیین کننده خط مشی انقلاب هدفش همین بود. خوشبختانه این هدف محقق شد و چهل سال هست که انقلاب روی پای خود با همه دشمنی¬ها و کینه‌توزی‌ها ایستاده است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر علی فلاح‌رفیع مسئول نهاد رهبری دانشگاه تربیت‌مدرس این هفته به مناسبت فرا رسیدن سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در جلسه هفتگی تفسیر نهج‌البلاغه در مسجد دانشگاه با اشاره به بیانات امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری گفتند: اسلام اساس و پایه انقلاب ما بود. مردم مسلمان هم با این انگیزه قیام کردند، مردم هم تحقق دین خدا را می خواستند و هم در سایه  دین می خواستند حکومتی تشکیل بدهند که به دست خودشان بر پا بشود و متکی به آنها باشد. امام راحل(ره) نیز به عنوان رهبر و تعیین کننده خط مشی انقلاب هدفش همین بود. خوشبختانه این هدف محقق شد و چهل سال هست که انقلاب روی پای خود با همه دشمنی ها و کینه‌توزی‌ها ایستاده است. این اولین و بزرگ ترین دستاورد انقلاب بود که به برکت خون صدها هزار شهید و مقاومت همه اقشار مردم تحقق یافت.

ایشان ادامه دادند: اما مهم اینست که اگر انقلاب ما با اتکاء به اسلام به تعبیر حضرت امام(ره) انفجار نور بود، ظلمت نیز همواره در صدد مبارزه با نور است. ظلمت نیز تلاش می‌کند تا قلمرو خود را گسترش بدهد، ظلمت که ساکت نمی‌نشیند، ظلمت همان وسوسه ها و توطئه های شیاطین جن و انس است. ظلمت همان دشمنان داخل و خارج اند، ظلمت همان دشمن بیرون و درون آدمی است. از همان بدو انقلاب اسلامی این مبارزه شروع شد. شما ببینید بلافاصله بعد از پیروزی انقلاب ما درگیر جنگ داخلی شدیم در کردستان کومله و دموکرات مبارزه را آغاز کردند. منافقین در شهر و همه مناطق به ویژه در تهران دست به ترور زدند، جنگ خیابانی به راه انداختند. حتی به بقال و نانوا و آهنگر هم رحم نکردند. هر چه توانستند در راستای آشوب و هرج و مرج و ایجاد ناامنی تلاش کردند. در این اثناء وقتی نشانه های شکست آنها به دست همین مردم آشکار شد، جنگ تمام اعیار استکبار با تحریک مهره مزدورش یعنی صدام در طول هزار و دویست کیلومتر خط مرزی آغاز شد. هشت سال ما با تمام دنیا جنگیدیم. به اضافه دو سال جنگ داخلی و آشوب گری، ده سال جنگ نظامی تمام عیار داشتیم.

عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت‌مدرس خاطرنشان ساختند: بلافاصله بعد از پذیرش قطعنامه و عقب کشیدن نیروها از جبهه ها، منافقین با پشتیبانی صدام و استکبار جهانی امریکا، اسرائیل و انگلیس، حمله ی نظامی غافلگیرانه را آغاز کردند. دوباره بخشی از خاک این کشور به اشغال متجاوزانی که قطعنامه را پذیرفته بودند درآمد. ما کشته های بسیار در این حمله مجدد دادیم. اگر نبود یاری خدای متعال و جانبازی بزرگانی مثل شهید صیاد شیرازی، طبق نقشه و پیش بینی، دشمنان این ملت دو روز بعد به تهران می رسیدند و خدا می داند چه اتفاقاتی در این کشور رخ می دهد. آن رادمردان با عملیات مرصاد دشمن را زمین گیر کردند. و این توطئه نظامی هم در همان گلوگاه سرکوب شد.

وی افزودند: وقتی ما از جنگ در مرزهای جغرافیایی خلاص شدیم، جنگ و نبرد در مرزهای اعتقادی، اخلاقی، اجتماعی و سبک زندگی آغاز شد. استکبار جهانی و دشمنانی که منافع خود را در ایران از دست داده بودند اندک اندک میدان را برای گسترش نفوذ خود در این جبهه‌ها آماده دیدند؛ از تهاجم فرهنگی، جنگ نرم، ترویج مصرف گرائی، اشرافی گری ، حزب گرائی، جناح بندی، قدرت طلبی و زیاده خواهی و از هر سلاحی که می توانستند بهره گرفتند تا شاید بتوانند این مردم و انقلاب اسلامی آنها را از پای در آورند. اما با همه این دشمنی ها انقلاب اسلامی به حول و قوه الهی و به برکت خون صدها هزار شهید و استقامت توده‌های مردم، این خواسته آنها یعنی به زانو درآوردن نظام اسلامی محقق نشد و امروز انقلاب اسلامی به سن چهل سالگی خود رسید. در این سال ها، بخصوص در سال اخیر با اوج گیری تحریم ها و مشکلات اقتصادی، دشمنان چنان فضا و عرصه را بر انقلاب اسلامی تنگ کردند که بعضی نتوانند برای دفاع از انقلاب و دستاوردهای بسیار آن با سری برافراشته به میدان بیایند.

حجت‌الاسلام والمسلمین فلاح‌رفیع گفتند: همه اینها بدان معنا نیست که ما موفقیت‌های انقلاب اسلامی را نبینیم. امروز انقلاب اسلامی از پس همه این دشمنی های خارجی و عهد شکنی ها از یک و نیز سوء مدیریت-ها، منفعت طلبی ها، اشرافی گرایی ها، و سودجویی‌هااز سوی دیگر همچنان درخشنده تر از دیروز در حال پیشرفت است .

ایشان اضافه نمودند: مسئولیت ما در قبال خون صدها هزار شهید امروز اینست که در این مسیر ثابت قدم باشیم.امروز مَثَل انقلاب اسلامی ملت ما، مَثَل خورشید درخشانی است که گاه گاهی ابرهای تیره و تار جلو آن را می گیرند. اما به یقین باید دانست که این ابرها در حال عبورند و خواهند رفت.

مسئول نهاد رهبری دانشگاه ادامه دادند: نکته مهم اینست که همه ما امروز در حال امتحان هستیم بالاخره باید معلوم شود چه کسی با وجود این ابرهای تیره و تار یا گرد و غبارها به خورشید ایمان دارد و برای تلألو آن تلاش می کند و چه کسی تسلیم می شود . البته که خداوند ما انسان ها را آزمایش می کند آزمایش ها نیز گاهی آنقدر سخت است که در قرآن کریم فرمود: پیامبر و کسانی که با او هستند خواهند گفت: « متی نصر اللَّه» پس نصرت و یاری خدا کجاست؟ چرا این همه بی عدالتی، ظلم، اختلاس، کلاه برداری، گران فروشی، تقلب، البته که همه اینها همان گرد و غبارها بر چهره انقلاب اسلامی است و خیلی هم زشت است. ولی فراموش نکنیم تنها راه حل، استوار ماندن بر راه شهیدان و سر فراز نگاه داشتن پرچم عدالت جویانه انقلاب زیر چتر ولایت فقیه و حمایت و پشتیبانی همه جانبه از آرمان های انقلاب است. اگر ما بمانیم و در این مسیر به جهاد و مبارزه ادامه بدهیم، نصرت الهی عن قریب خواهد رسید. «أليس الصبح بقريب» تلاش و مقاومت طاقت فرسا، اخلاص و از خودگذشتگی، تضرع و نیایش به درگاه الهی رمز پیروزی است.

استاد فلسفه دانشگاه تربیت مدرس افزودند: اگر ما در این راه با نیات و اهداف خالصانه بایستیم خداوند خود با لشکریان پیدا و پنهان خود، که فرمود آسمان و زمین و هر آنچه در اوست لشکر الهی است، انقلاب اسلامی را یاری و دشمنان آن را نابود خواهد کرد. این تجربه ای است که در چهل سال گذشته در صحنه های گوناگون محقق شده و ما به چشم خود دیدیم که خداوند چگونه در لحظات حساس به فریاد این ملت رسید. از صحرای طبس در دل تاریک شب و لشکریان شن و ماسه گرفته تا هشت سال جنگ و توطئه و فتنه های گوناگون.

دکتر فلاح‌رفیع ادامه دادند: مردم در این مسیر کار خود را به نحو احسن انجام داده اند، این مسئولان و دولت مردان در همه رده های نظام اند که با برنامه ریزی و مدیریت درست باید با فساد در لایه‌های مختلف آن مبارزه کنند. البته مسئولان نیز ابتداء باید خود را مبرا کنند تا بتوانند با وابستگان به خود و رانت خواران برخورد نمایند. امروز نباید همه مشکلات را به گردن دشمن خارجی بیاندازیم. بخش قابل توجهی از مشکلات از درون سیستم ماست. مردم ما از این بخش گله دارند و گله ی بحقی هم هست. مردم از ایستادگی ابایی ندارند، چنانکه همواره در طول این چهل سال ثابت کرده اند. آنچه پای مردم را در مبارزه سست می کند، سوء مدیریت ها و رانت خواری ها هست، عزم راسخ نداشتن برای مبارزه با فساد است. آنچه مردم را آزار می دهد اهمال کاری مسئولان در مبارزه با آسیب های اجتماعی و فساد اقتصادی است؛ چیزی که علیرغم تلاش دشمنان خارجی مبارزه با آن امر دشواری نیست.

مسئول نهاد رهبری دانشگاه در پایان گفتند: با همه این کارشکنی ها از خارج و داخل، افتخارات نظام اسلامی در عرصه های گوناگون به ویژه در عرصه های علمی، تکنولوژیکی، سیاسی و امنیتی آنقدر فراوان است که دشمنان این نظام نیز که با بهره گیری از فضای مجازی و همه امکانات در صدد القای یأس و ناامید هستند اما علیرغم همه دشمنی ها، دست کم گاه گاه نمی توانند این دستاوردهای عظیم را انکار کنند. بنابراین دستاوردهای افتخار آمیز نظام را نباید در این گیر و دار منازعات سیاسی و نیز مشکلات گوناگون ایجاد شده نادیده انگاشت. انقلاب ما در عرصه های چون نانو تکنولوژی، هوا فضا، هسته ای، پزشکی، پیشرفت در مرزهای علم جهانی، سیاست های منطقه ای و حتی بین المللی، رویش های معرفتی و معنوی دستاوردهای عظیمی داشته است که توجه و دقت در هر یک از آن عرصه‌ها، اعجاب انگیز و غرور آفرین است.

10 بهمن 1397 / تعداد نمایش : 45