متن کامل خبر


 
از ظرفیت تاریخ‌سازی اربعین تا نبود اخلاق حرفه‌ای در رسانه‌های وابسته به استکبار جهانی

خلاصه خبر: اربعین رقم زننده آینده تاریخ است.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر فلاح رفیع مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تربیت مدرس در آغاز جلسه هفتگی تفسیر نهج البلاغه ضمن اشاره به برگزاری مراسم باشکوه پیاده روی اربعین گفتند: آنچه مربوط به حضرت اباعبدالله‌الحسین(علیه السلام) است همه اموری ماندگار در تاریخ بوده است و به هیچ اراده‌ای جز اراده خداوند متعال وابسته نیست، اینکه کسی بخواهد یا نخواهد عاشورا و دهه اول محرم به نام امام حسین (علیه السلام) رقم خورده است. این حقیقتی است که خداوند خواسته است به اراده ما بستگی ندارد و پیش می‌رود هیچ‌کس نیز نمی‌تواند جلوی آن را بگیرد. ممکن است به طور موقت کسانی مانع تراشی کنند اما ریشه خود آنها کنده می‌شود. در دوران رضاشاهی مدتی این مانع‌تراشی را کردند اما نتوانستند نور حسینی را خاموش کنند؛ چرا که اراده الهی بر این بود؛ «يُرِيدُونَ لِيُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ». اربعین امام حسین (علیه السلام) هم اینگونه است. تا مدتها صدام از این کار جلوگیری کرد ولی نشد. نه تنها نشد که گسترده‌تر شد و امروز به جایی رسیده است که هیچ قدرتی نمی‌تواند جلوی آن را بگیرد. امروز اربعین به یک کنگره بین‌المللی عظیم تبدیل شده است. امروز اربعین می‌رود که شیعیان که هیچ حتی دیگر فرقه‌های اسلامی مثل اهل سنت را نیز در بر بگیرد و نه مسلمانان بلکه پیروان دیگر ادیان را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد.

تازه این از نتایج سحر است باش تا صبح دولتش بدمد

دکتر فلاح رفیع در ادامه ضمن تبیین ویژگی‌های اربعین امروز و علل گسترده تر شدنش برای فردا و فرداها اولین ویژگی را خودجوشی برشمرده و افزودند: این حرکت عظیم کاملا خودجوش است و هیچ نقشه و طرح و برنامه از قبل تعیین شده برای آن نبود. ممکن است با نظام اسلامی در ایران تسهیلات و تبلیغات بیشتر باشد. تشویق و ترغیب شود اما همه اینها تا جوشش درونی نباشد نمی‌تواند چندان کارساز باشد دست کم در این سطح عظیم. به عبارت دیگر تبلیغات ، تشویق ‌ها و ترغیب‌ها، بر خودجوشی استوار است. همانگونه که تشویق به دهه اول محرم اینگونه است.

ایشان از خودگذشتگی را ویژگی دیگر مراسم اربعین دانسته و گفتند: در اربعین آنچه بخصوص در این سالها به ظهور و بروز رسیده است ازخودگذشتگی و ایثار است. این همه فداکاری از جان و مال واقعا مثال زدنی است. کجا می‌توان این صحنه‌ها را دید. صحنه‌هایی واقعا اعجاب انگیز و بهت آفرین. کجا می‌توان مردمانی را یافت که در عین فقر سخاوتمندانه هرآنچه دارند را در طبق اخلاص بگذارند.

مسئول نهاد رهبری دانشگاه ادامه دادند: کجایند آن رسانه‌هایی که کوچکترین حرکت‌های دلخواه خود را در هرکجای عالم که باشد با بزرگنمایی صدها برابری نمایش می‌دهند؟ چرا وقتی اینان به اربعین می‌رسند با دهها میلیون انسان و با این همه صحنه‌های اعجاب انگیز، اصلا گویی از نظر آنها اتفاقی نیفتاده است. آیا اینان به اخلاق حرفه‌ای خود عمل می‌کنند؟! آیا در اینجا نباید کلام حضرت اباعبدالله‌الحسین را گفت که اگر دین ندارید لااقل آزادمرد باشید؟!

مسئول نهاد رهبری دانشگاه گستردگی اعتقادی و فرامرزی بودن را دیگر ویژگی های منحصر به فرد اربعین ارزیابی کرده و افزودند: از نظر اعتقادی، این حرکت امروز دامنه‌ای پیدا کرده است که نه تنها شیعیان که غیرشیعیان و بلکه غیرمسلمانان را در بر گرفته است. مردان و زنان آزاده جهان از هر گوشه و کنار که باشند سال به سال بیشتر و بیشتر متمایل به اربعین می‌شوند.

حجت الاسلام فلاح رفیع ویژگی های دیگر کنگره عظیم اربعین را اینگونه برشمردند:

*ظرفیت تاریخ‌سازی اربعین و تعیین کنندگی در روند تاریخ. اربعین رقم زننده آینده تاریخ است. با این وضعیت که امروز ما مظاهری از آن را می‌بینیم و جلوه‌هایی از آن نمایان است. اربعین دارای ظرفیتی که آینده تاریخ را دست‌کم در جهان اسلام رقم خواهد زد. و البته به تبع جهان اسلام تمام نقاط عالم را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

*گستردگی از نظر جمعیت و مشارکت؛ هیچ تجمعی در عالم به عظمت تجمع اربعین حسینی نیست تجمعی که از نظر وسعت جمعیت اعجاب انگیز است.

*فوق عادی بودن یا خارق‌العادگی. انسان وقتی فکر می‌کند که دهها میلیون جمعیت را در عرض چند روز و در یک مکان چگونه می‌توان از نظر مکانی و مسکن و تغذیه رسیدگی کرد، می‌بیند که از نظر عادی و معمول این امری کاملا غیرممکن است. این نیست مگر معجزه حسینی البته تا چه کسی چشم حقیقت بین داشته باشد و ببیند.

*پیش‌روندگی و گسترش زمانی؛ این حرکت آنگونه که آشکار است به سرعت گسترده می‌شود به گونه‌ای که آینده آن اصلا قابل پیش‌بینی نیست، نه از نظر تعداد و نه از نظر مذاهب و ادیان. شاید ده سال قبل کسی می‌گفت در آینده میلیون‌ها نفر عازم اربعین می‌شوند کمتر کسی باور می‌کرد. برای مثال همین ده تا پانزده سال گذشته که اربعین از ایران تازه آغاز شده بود 50 هزار نفر خیلی زیاد به نظر می‌رسید. در آن روز اگر کسی می‌گفت روزی خواهد آمد که بیش از دو میلیون فقط از ایران عازم اربعین می‌شوند آیا کسی باور می‌کرد؟ به همین قیاس نمی‌دانیم ده سال آینده قرار است چند نفر عازم اربعین شوند و چه اتفاقی رخ بدهد؟

ایشان در پایان خاطرنشان ساختند: اربعین هویتی کاملا مستقل است حتی مستقل از زیارت حضرت اباعبدالله‌الحسین و اصحاب آن حضرت (علیهم السلام) اربعین امروزه هویتی صرفا زیارتی ندارد هرچند زیارت با تمام ثواب های آن در اربعین هست اما اربعین چیزی فراتر از زیارت است، زیارتی که در طول سال هست و ثواب بسیار ویژه خود را دارد.

5 آبان 1397 / تعداد نمایش : 232