متن کامل خبر


 
مراسم شب‌های پایانی دهه اول محرم در دانشگاه تربیت‌مدرس

خلاصه خبر: مراسم سوگواری اباعبدالله الحسین(علیه السلام) که در دهه اول محرم در مسجد دانشگاه تربیت‌مدرس از شب اول آغاز شده بود در شب های نهم تا یازدهم محرم با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین دکتر فلاح رفیع و مداحی و روضه خوانی حاج سید مهدی حسینی در مسجد قدس دانشگاه برگزار شد.

مراسم سوگواری اباعبدالله الحسین(علیه السلام) که در دهه اول محرم در مسجد دانشگاه تربیت‌مدرس از شب اول آغاز شده بود در شب های نهم تا یازدهم محرم با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین دکتر فلاح رفیع و مداحی و روضه خوانی حاج سید مهدی حسینی در مسجد قدس دانشگاه ادامه یافت.

                         

این مراسم طبق روال شب های گذشته پس از اقامه نماز مغرب و عشا، با قرائت زیارت عاشورا و تلاوت آیاتی از قرآن کریم آغاز شد. سخنران شب‌های نهم تا یازدهم حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر فلاح رفیع بود. وی سخنان خود را به موضوع حماسه عاشورا در آیینه قرآن کریم اختصاص دادند.

ایشان در سخنان خود با اشاره به نگاه عمیق به آموزه‌های حماسه عاشورا برای زمانه و حل مشکلات و معضلات روز، مطالبی در این زمینه بیان نمودند. از جمله مطالب عنوان شده در این سخنرانی‌ها چگونگی بهره‌گیری از حماسه عاشورا برای رشد و تعالی روحی معنوی در ساحت‌های فردی و اجتماعی بود.

دکتر فلاح‌رفیع سخنان خود را با استناد به آیات و روایات و مستندات تاریخی و شواهد روز برای مستمعین بسط دادند.

                         

پس از مراسم سخنرانی، مداح اهل بیت(ع) حاج سید مهدی حسینی به مرثیه خوانی و مدیحه سرایی پرداختند و عاشقان سید الشهدا، همنوا باهم با عزاداری و سینه زنی ارادت خود را به محضر سید و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(علیه السلام) عرضه داشتند.

                        

در پایان این مراسمات که با استقبال پرشور دانشگاهیان همراه بود، عزاداران بر سر سفره اطعام اباعبدالله‌الحسین(علیه‌السلام) پذیرایی شدند.

گفتنی است در سال جاری هیأت محبین که متشکل از دانشجویان بود، تهیه غذا و پذیرایی از عزاداران را به عهده داشت؛ چیزی که در سال‌های قبل به عهده معاونت دانشجویی دانشگاه نهاده می‌شد.

2 مهر 1397 / تعداد نمایش : 182