متن کامل خبر


 
مراسم نوحه سرایی و سینه زنی هیئت عزاداری دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد

خلاصه خبر: همچون سنوات پیشین امسال نیز در روز هفتم محرم مصادف با دو‌شنبه 26 شهریورماه دوستداران اهل بیت (علیهم السلام) و عاشقان سیّد و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین (علیه السلام) یک بار دیگر در مقبره شهدای گمنام گرد هم آمدند و حرکت خود از آنجا به خارج از دانشگاه و در خیابان‌های اطراف آغاز کردند.

همچون سنوات پیشین امسال نیز در روز هفتم محرم مصادف با دو‌شنبه 26 شهریورماه دوستداران اهل بیت (علیهم السلام) و عاشقان سیّد و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین (علیه السلام) یک بار دیگر در مقبره شهدای گمنام گرد هم آمدند و حرکت خود از آنجا به خارج از دانشگاه و در خیابان‌های اطراف آغاز کردند.

                       

عزاداران در طول مسیر ضمن عزاداری و سینه زنی و عرض ارادت به ساحت پاک و مقدس شهدای کربلا توسط نذردهندگان حسینی مورد استقبال و پذیرایی قرار گرفتند. در ادامه نیز دانشگاهیان با بازگشت به محوطه مسجد قدس دانشگاه با سینه زنی و نوحه سرایی حال و هوایی عاشورایی به مراسم بخشیدند. پایان‌بخش این حرکت عاشورائی و معنوی اقامه نماز جماعت و پذیرایی بر سر سفره اباعبدالله الحسین(علیه السلام) بود.

                       

                        

                        

لازم به یادآوری است که مراسم سخنرانی و نوحه سرایی از ابتدای محرم‌الحرام همه روزه بعد از نماز ظهر و عصر برگزار می شود که در 2 روز نخست این ویژه برنامه‌ها حجت الاسلام تسلیمی سخنانی را در خصوص عاشورا و وقایع کربلا ایراد نمودند. گفتنی است ذاکران اهل بیت(علیهم السلام) آقایان حاج امیرحسین محمودیان و حاج امیر کاتوزیان نیز در روزهای پنجم و ششم محرم به مدیحه سرایی و ذکر مصیبت شهدای کربلا پرداختند.

شایان ذکر است که هر شب نیز بعد از نماز مغرب و عشاء مراسم عزاداری در مسجد دانشگاه برگزار می‌گردد، برنامه شب‌ها بدین قرار است که حاضرین پس از اقامه نماز، به خواندن زیارت عاشورا و عرض ادب به ساحت مقدس حضرت سیدالشهداء اباعبدالله(علیه السلام) می‌پردازند. سپس مجلس با سخنرانی در زمینه حماسه عاشورا و ابعاد آن ادامه می‌یابد. پس از سخنرانی ، مراسم عزاداری اباعبدالله(علیه السلام) و یاران باوفای آن حضرت با نوای مداح اهل بیت حاج مهدی حسینی برگزار می‌شود. سخنران سه شب اول این مراسم‌ها حجت‌الاسلام والمسلمین درانی و شب‌ چهارم نیز حجت‌الاسلام غیاث بودند و شب پنجم تا هشتم نیز حجت‌الاسلام اسدی کیادهی به ایراد سخن پرداختند. لازم به ذکر است این سخنرانی‌ها که به تبیین حادثه کربلا و تطبیق آن با شرایط روز اختصاص داشت، صدها نفر را از داخل و خارج دانشگاه به خود جذب کرده بود.

گفتنی است در طول ایام دهه اول محرم‌الحرام و هم‌زمان با مراسمات غرفه‌های عرضه محصولات فرهنگی و ایستگاه صلواتی جهت پذیرایی از عزاداران برپا بوده و هر شب پس از مراسم سخنرانی و مداحی که با استقبال دانشگاهیان اعم از استادان، دانشجویان و کارکنان همراه بوده، عزاداران میهمان سفره احسان حسینی می‌باشند.

26 شهریور 1397 / تعداد نمایش : 149