متن کامل خبر


 
دین و معنابخشی به زندگی

خلاصه خبر: حجت‌‌الاسلام‌والمسلمین دکتر فلاح‌رفیع مسئول نهاد رهبری دانشگاه تربیت‌مدرس سخنران ویژه روز دوم اعتکاف: توجه داشته باشیم که اعتکاف نیز همچون اعمال دیگر آدمی لایه‌های زیرینی دارد که بخش مهم آن علاوه بر ثواب‌های واردشده ، تأمل و تفکر برای شناخت خود است و پیدا کردن راه درست و معنابخشی به زندگی.

سخنران ویژه روز دوم اعتکاف حجت‌‌الاسلام‌والمسلمین دکتر فلاح‌رفیع مسئول نهاد رهبری دانشگاه تربیت‌مدرس بود. وی که بعد از اقامه نماز ظهر و عصر به ایراد سخنرانی پرداختند در ابتداء ضمن بیان زمینه های توفیق الهی برای انجام اعمال معنوی از جمله اعتکاف افزودند: هرگاه خداوند متعال بخواهد کسی را مورد لطف و عنایت قرار دهد و نعمتی معنوی به او ارزانی دارد، خود زمینه‌های آن را آماده می‌کند. البته این زمینه‌ها خود یک سلسله پیش‌زمینه‌هایی لازم دارد که از سوی بنده فراهم می‌شود و آنگاه خدای متعال لطف خود را شامل حال انسان مومن می‌نماید.

حجت‌الاسلام فلاح‌رفیع ضمن اشاره به اشعاری از مولانا در این زمینه گفتند: اگر کسانی توفیق اعتکاف در این ایام را پیدا نکرده‌اند بدانند که معنویت و نورانیت این ایام مخصوص معتکفین نیست هرچند این عزیزان بهره وافری می‌برند، اما دیگران هم می‌توانند با توجه هرچه بیشتر به برکات این ایام و حضور قلب حداکثری، استفاده از این اوقات نورانی بهره‌مند شوند، بویژه از اعمال ام داوود.

                                

استاد فلسفه دانشگاه تربیت‌مدرس سپس با اشاره به حقایق پنهان‌تر جهان هستی و لایه‌های زیرین و البته پرراز و رمز آن گفتند این کاری است که تنها دین می‌تواند از عهده آن برآید و چشم‌وگوش آدمیان را به حقایق به ظاهر ناپیدای هستی باز کرد.

دکتر فلاح‌رفیع با اشاره به صورت ملکی و ملکوتی اعمال دینی به این مطلب توجه دادند که فراموش نکنیم اعمال ظاهر ما صورتی ملکوتی دارد که هم در این جهان و هم عمدتا در جهان دیگر به انسان برمی‌گردد و تأثیر خود را بر سرنوشت آدمی دارد.

وی ضمن بیان مباحثی در این زمینه گفتند در عین‌حال توجه داشته باشیم که اعتکاف نیز همچون اعمال دیگر آدمی لایه‌های زیرینی دارد که بخش مهم آن علاوه بر ثواب‌های واردشده ، تأمل و تفکر برای شناخت خود است و پیدا کردن راه درست و معنابخشی به زندگی.

                                 

                      

                                 

ایشان سپس افزودند: در این زمینه باید مواظب بود و فریب شیادان و فریبکاران را نخورد که به دنبال بازارگرمی هستند. کسانی که ادعای مقامات عرفانی را دارند ولی کار آنها چیزی جز شیادی نیست.

مسئول نهاد رهبری دانشگاه تربیت‌مدرس در بخش‌های دیگری از سخنان خود به اوج معرفت حاصل از اعتکاف اشاره کردند که پی بردن به فقر و نداری خود در پیشگاه الهی است. وی گفتند: اگر انسان به این مرحله برسد و کاملا مضطر بشود آنگاه هرچه بخواهد و یا هرچه به مصلحت او بدانند در ظرف خالی او می‌ریزند و او از اعتکاف بهره وافی و لازم را خواهد برد.

دکتر فلاح‌رفیع در پایان سخنان خود افزودند اعمالی نظیر اعتکاف و زمینه‌های ارتباط با خداوند و نیایش و تفکر در جهان پرزرق و برق امروزی یکی از راه‌های معنابخشی و رهایی از منجلاب بی‌هویتی است که از سوی رسانه‌های غربی به مردم جهان بویژه به جوانان تزریق می‌شود.

23 فروردین 1396 / تعداد نمایش : 559