متن کامل خبر


 
برگزاری برنامه‌های ماه مبارک رمضان در مسجد قدس دانشگاه تربیت مدرس

خلاصه خبر: با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، ویژه‌برنامه‌های مختص این ماه در مسجد قدس دانشگاه برگزار شد.

همزمان با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، ماه عبادت و بندگی ویژه‌برنامه‌های مختص این ماه در مسجد قدس دانشگاه با مراسم غبارروبی آغاز شد.

پیش از آغاز ماه مبارک رمضان، مراسم تقدیر از دست اندرکاران طرح زیباسازی و کتیبه نگاری های مسجد قدس دانشگاه و رونمایی از آن توسط مسئول محترم نهاد در حضور نمازگزاران برگزار شد.

از دیگر ‌برنامه‌های این ماه عزیز جزءخوانی روزانه ی قرآن کریم و همچنین برگزاری کرسی های تلاوت قرآن کریم در روزهای شنبه هر هفته بعد از اقامه نماز جماعت ظهر و عصر با حضور قاریان توانمند بین المللی می‌باشد که در دو مجلس اول، استاد حمیدرضا احمدی وفا و استاد محسن قاسمی با صوت زیبای خود به تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید پرداختند که مورد استقبال نمازگزاران قرار گرفت.

         

روزهای دوشنبه نیز جلسات هفتگی تفسیر قرآن کریم توسط حجت الاسلام و المسلمین دکتر فلاح رفیع به رسم دوشنبه های هر هفته، در ماه مبارک رمضان نیز برگزار می شود.

بنابر این گزارش، به رسم ایام مناسبتی سال، مبلغان و مبلغه هایی نیز به دعوت دفتر نهاد در جمع دانشجویان و خوابگاههای ایشان حضور پیدا کرده و با ایجاد فضایی گرم و صمیمانه، ضمن ارائه مشاوره و بیان احکام و بررسی مسائل روز و پاسخگویی به پرسش های آنان، به عنوان سخنران ویژه نیز در برخی از روزهای این ماه عزیز میهمان مسجد دانشگاه هستند و عمده مباحث خود را به بیان احکام روزه‌داری و فواید و برکات این ماه مبارک اختصاص می دهند.

سلسله مباحث «معرفت قرآنی در سبک زندگی امروز» هر روز قبل از نماز جماعت ظهر و عصر در شبستان خواهران و همچنین کارگاه آموزشی و مشاوره ی عمومی و اختصاصی ویژه ی خانم های کارمند دانشگاه با حضور مشاور و مبلغ اعزامی نیز از دیگر برنامه های دفتر نهاد می باشد که با استقبال خواهران مواجه شده است.

نیمه ی ماه مبارک رمضان نیز به مناسبت میلاد کریم اهل بیت، امام حسن مجتبی علیه السلام ، دو برنامه ی ویژه و باشکوه در شب ولادت و روز آن برگزار شد. هیات محبین اهل بیت(علیهم السلام) با تدارک برنامه ای در صحن مسجد و اجرای مراسم سخنرانی و مولودی خوانی و پذیرایی از دانشجویان و همچنین قرعه کشی هدیه ی سفر به کربلای معلی در ایام اربعین، شبی خاطره انگیز برای دانشجویان مهیا نمود.

         

به سنت هر ساله نیز مراسم جشن میلاد کریم اهل بیت با شرکت استادان، دانشجویان، کارکنان و خانواده های ایشان در پانزدهمین روز ماه مبارک رمضان برگزار شد. کرسی تلاوت و ابتهال قرآن کریم با حضور قاری بین المللی استاد حسن حکیمی و همچنین گروه تواشیح طاها و اجرای مسابقه و توزیع جوائز ویژه ی کودکان از دیگر برنامه های این مراسم باشکوه بود. در پایان این برنامه که با استقبال اقشار دانشگاهی و خانواده های ایشان همراه بود، شرکت کنندگان پس از اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء، افطار را میهمان سفره کریم اهل بیت امام حسن مجتبی (علیه السلام) بودند.

        

مراسمات ویژه شب های قدر و ایام شهادت حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام نیز با استقبال عاشقان و دوست داران اهل بیت در شب های عزیز برگزار شد. مسجد قدس دانشگاه در شب های 19 ،21 و 23 ماه مبارک رمضان همزمان با ایام و لیالی سوگواری امیر مومنان امام علی (علیه السلام) پذیرای دانشجویان،کارکنان و سایر روزه داران و عاشقان اهل بیت علیهم السلام بود.

این مراسم پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم با قرائت دعای پر فیض جوشن کبیر آغاز و سپس حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر فلاح رفیع به ذکر مباحثی مربوط به اهمیت شب های قدر، حکمت اعمال در شب های قدر، تقدیرات و... می پرداختند. ذکر مصیبت مولای متقیان علی (علیه السلام) در این شب ها را نیز حاج امیرحسین محمودیان بر عهده داشتند و پایان بخش برنامه ها مراسم قرآن به سرگرفتن بود که توسط مسئول نهاد مقام معظم رهبری دانشگاه تربیت مدرس ؛حجت الاسلام و المسلمین دکتر فلاح رفیع انجام می گرفت.

در واپسین روزهای ماه مبارک نیز به رسم هر ساله ، نشست هم‌فکری در خصوص مسائل مختلف خوابگاهیی و دانشجویی با حضور رئیس دانشگاه، مسئول نهاد رهبری، معاونین دانشجویی و پشتیبانی، ائمه جماعات خوابگاه‌ها و همچنین مبلغین ماه مبارک رمضان برگزار گردید. گفتنی است حاضرین در نشست پس از اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء، افطار را نیز میهمان دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تربیت‌مدرس بودند.

19 خرداد 1398 / تعداد نمایش : 23