متن کامل خبر


 
فرصت و ترس از حسرت در ماه مبارک رمضان

خلاصه خبر: حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر فلاح‌رفیع قبل از جلسه تفسیر هفتگی قرآن: یک حکمت دم دستی، اما مهم و بسیار مهم روزه قدردانی از نعمت‌های بزرگ خداوند و البته دم دستی اوست . نعمت هایی که خیلی از ما انسانها آنها را جدی نمیگیریم . به عنوان مثال همین آب، که هرچند مایه حیات است ، اما تا انسان تشنه نشه و چند ساعت تشنگی نکشه واقعا قدر این نعمت بزرگ رو نمی‌دونه.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری قبل از جلسه تفسیر هفتگی قرآن به مناسبت ماه مبارک رمضان طی سخنانی به فضیلت این ماه و فرصت استثنایی آن پرداختند. ایشان در بخشی از سخنان خود چنین گفتند:

 

                                                                                                                       فصل حراج

در این ماه عزیز ما غرق برکت و رحمت و مغفرت الهی هستیم . چرا نباشیم وقتی تلاوت یک آیه قرآن به منزله یک ختم قرآن به حساب شما محاسبه می شه. اگر یک «اَلَم» ؛ گفتی مثل اینکه یک ختم قرآن کرده‌ای. باورکردنی نیست؟! چرا نباشه؟هست واقعاً هم هست. گوئی خدا بهشت رو حراج زده ، درهای بهشت رو به روی بندگانش باز کرده ، درهای جهنم رو به روی آنها بسته، چه کرده خداوند در این ماه ؟!خودش می دانه و پیامبرش.

البته خیلی مجانی هم نیست ،فرمود شما یک کاری بکنید. شما بیائید روزه ای بگیرید .آیه ای از کتاب خدا رو تلاوت کنید. استغفاری بکنید . صدقه ای بدهید . حتی به اندازه‌ی یک خرما افطاری بدهید ، یه دعایی بکنید؛

                          ما شبی دست برآریم و دعایی بکنیم                                  غم هجران تو را چاره ز جایی بکنیم

بالاخره یک کاری شما بکنید. اگر نتونستید هیچ کاری بکنید. حداقل کمترین کاری که می توانید بکنید اینست که بخوابید .خوابتون هم به حساب عبادت می‌زاره .مگر از خدا کم می آید؟!

اما انصافا هرچه می تونید و هرچه از دستتون برمی آید انجام بدید. شما حرکتی بکنید.اگه خواب عبادتِ ، پس عبادت دیگه چه منزلتی خواهد داشت؟! آیا حیف نیست آدم این همه موقعیت و فرصت رو از دست بده؟!

                                                                                                                       بار عام

به هر حال خدای متعال در این ماه بار عام داده. پادشاهان زمینی گاهی در سال یک روز بار عام می دادند . می‌گفتند امروز هر کی می‌خواد سر سفره ما بنشینه کاری با او نداشته باشید بذارید بنشینه.خداوند هم در ماه رمضان برای بنده هاش بار عام داده. در های خیر و سعادت رو به روی آنها باز کرده ،لذا خیلی راحت می شه سر این سفره ی پر نعمت و پر برکت نشست و تناول کرد.

                                                                                                                      وای از حسرت

یک روزی خواهد آمد که خیلی‌ها حسرت می‌خورند، خدا کنه ما جزء آنها نباشیم .خدا به پیامبرش فرمود ، پیامبر و جانشینانش هم با صدای رسا به همه عالم اعلام کردند.

                گفت پیغمبر که نفحت های حق                              اندر این ایام می‌آرد سبق

                گوش هش دارید این اوقات را                             در ربائید این چنین نفحات را

                 نفحه ای آمد شما را دید و رفت                      هر که را می‌خواست جان بخشید و رفت

                  نفحه ای دیگر رسید آگاه باش                           تا از این هم وانمانی خواجه ‌تاش

اعلام عمومی کردند. بیانیه دادند. در رسانه ها گفتند. این منابر رسانه بود در طول 1400 سال .این کتابها این حسینیه ها این مساجد این تکایا همه رسانه بودند.

خدای بزرگ فرمود: آی مردم این تذهبون؟ کجا می رید؟ تو چه فکری هستید ؟ نکن غفلت کنید.نکنه خواب نوشین سحرگاه شما را از حرکت باز دارد! قدری تامل قدری تفکر!

آقا ماه رمضان هم خودش کارِ، بلکه مهمترین کارهاست. نکند خدای ناکرده به بهانه کار از فضیلت های بی کران این ماه عزیز بازبمانیم که دچار حسرت بزرگ خواهیم شد.

                                                                                                                     حکمت های روزه

اساساً حکمت روزه کسب تقوای الهی است. اما چرا این کسب تقوا را با احتمال و اگر و مگر ذکر فرمود ؟! فرمود: احتمالاً شما با روزه کسب تقوا می کنید.«لعلکم تتّقون»؟ ذکر این احتمال با کلمه «لعلّ» نه به این خاطر است که مشکل از آنِ روزه است. روزه داری بدون شک برای تقوا کارساز است. اما شما ممکن است مشکل داشته باشید. مشکل شماست که ممکنه خوب از این داروی شفابخش استفاده نکنید. همراه با آن ضد آن را نیز مصرف کنید.

اما نکته‌ای که می‌خواهم عرض کنم اینست که در کنار این حکمت اصلی ،روزه دهها و صدها حکمت دیگر هم داره .

یک حکمت دم دستی، اما مهم و بسیار مهم روزه قدردانی از نعمت‌های بزرگ خداوند و البته دم دستی اوست . نعمت هایی که خیلی از ما انسانها آنها را جدی نمیگیریم . به عنوان مثال همین آب، که هرچند مایه حیات است ، اما تا انسان تشنه نشه و چند ساعت تشنگی نکشه واقعا قدر این نعمت بزرگ رو نمی‌دونه. انسان روزه‌دار وقتی در طول روز خوب تشنه می شه ، تنها خواسته اش اینه که کی میشه وقت افطار برسه که آب بیاشامه .و با خود میگه اگه افطار بشه همین آب کافیه و چیز دیگه نمیخوام.به همین قیاس دیگر نعمت‌های خداوند ، با روزه قدر آنها بیشتر و بیشتر شناخته می‌شه.

حکمت دیگر روزه اینست که انسان پی به ضعف و ناتوانی خود می‌بره؛ که چگونه با چند ساعت دهان بستن از خوردن و آشامیدن همه قوت و توانایی‌اش را از دست می‌ده. همین انسان که در مواقع دیگه که شکم او پر شده، در مقابل خدای بزرگ احیانا سرکشی و عصیان می‌کنه.اما با روزه می فهمه و خوب درک می کنه که چقدر انسان ضعیف و ناتوانه.

29 اردیبهشت 1398 / تعداد نمایش : 195