متن کامل خبر


 
از تدبیر کارشناسانه تا تبدیل تهدید به فرصت

خلاصه خبر: بزرگان و حکیمان ما قرن‌ها پیش از این به ما هشدارهای لازم را داده بودند. که در مسیر رودخانه‌ها که هیچ در مسیر جوی‌ها هم خانه نسازید. ولی از آنجایی که برخی از ما گوشمان به این حرف‌ها بدهکار نیست؛ اصلا اینها را نمی‌شنویم و البته خیلی چیزهای دیگر از این قبیل را اعتنا نمی‌کنیم

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر فلاح‌رفیع مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه در ابتدای اولین جلسه‌ی شورای دانشگاه با اشاره به آغاز سال جدید ضمن تبریک به اعضاء شورا و همه دانشگاهیان اظهار امیدواری کردند: خداوند توفیق خدمتگزاری خالصانه را همراه با صحت و سلامتی و خیر و برکت بیش از پیش به همگان عنایت فرماید.

ایشان سپس با تبریک اعیاد شعبانیه و میلاد باسعادت حضرت ولیعصر(عج) گفتند: ماه شعبان‌المعظم ماه رسالت و نبوت، امامت و ولایت و ماه کسب معنویت و معرفت است؛ ماهی که ما در آن گام دوم را برای رسیدن به ضیافت الهی در ماه مبارک رمضان برمی‌داریم. لذا باید سعی کنیم هرچه بیشتر از این ماه شریف برای آمادگی ورود به ماه خدا بهره‌برداری کنیم.

وی در ادامه بیان داشتند: مقام معظم رهبری سال جاری را سال رونق تولید ملی اعلام کردند. ان شاءالله در این سال مجموعه کشور اعم از دولت و ملت بویژه دانشگاه‌ها در این زمینه بتوانند حرکت مبارکی را انجام بدهند.

دکتر فلاح‌رفیع سپس با اشاره به باران‌های پی در پی در سال جدید گفتند: شروع سال 98 توأم بود با بارش‌های فراوان، این باران‌ها در درازمدت برکات زیادی برای کشور ما دارد. رودخانه‌ها، سدها، تالاب‌ها، دریاچه‌های کوچک و بزرگ همه سیراب شدند. در مناطق کویری که بندرت در سال باران می‌بارید چشمه‌ها جاری شد. همه اینها برکاتی بود که باید شکرگزار آن باشیم. این برکات و نزولات آسمانی می‌تواند در صورت برنامه‌ریزی کمک شایان توجهی را به رونق تولید در بخش کشاورزی داشته باشد.

مسئول نهاد رهبری دانشگاه افزودند: البته این باران‌های سیل‌آسا، با خود خرابی‌ها و ویرانی‌های فراوانی را نیز همراه داشت که بخشی از آن از بی‌تدبیری‌ها ناشی می‌شد، هرچند بعضا غافل‌گیرانه هم بود چون نه ملت و نه دولت باور نمی‌کردند روزی چنین باران‌های شدید و سیل‌آسا در این کشور ببارد. پس باران‌های سیل‌آسای اخیر دو جنبه داشت: یک جنبه خیر و برکت بویژه در درازمدت و دوم زیان و خسارت.

ایشان گفتند: بزرگان و حکیمان ما قرن‌ها پیش از این به ما هشدارهای لازم را داده بودند. که در مسیر رودخانه‌ها که هیچ در مسیر جوی‌ها هم خانه نسازید. ولی از آنجایی که برخی از ما گوشمان به این حرف‌ها بدهکار نیست؛ اصلا اینها را نمی‌شنویم و البته خیلی چیزهای دیگر از این قبیل را اعتنا نمی‌کنیم، در اینجا هم به شرح ایضا.

قریب هزار سال قبل حکیم ابوالقاسم فردوسی چنین گفت:

   به جویی که یک روز بگذشت آب                نسازد خردمند ازو جای خواب

استاد فلسفه دانشگاه تربیت‌مدرس خاطرنشان کردند: ما یک روز که هیچ، یک جوی که هیچ، رودخانه‌هایی که یک عمر آب از آن می‌گذشته است را جای خواب که هیچ، برج‌ها در آن ساختیم. لذا در این جا با اشاره به کلام سعدی شیرین‌سخن باید بگوئیم:

  چه خوش گفت فردوسی پاک‌زاد                   که رحمت بر آن تربت پاک باد

  به جویی که یک روز بگذشت آب                  نسازد خردمند ازو جای خواب

حالا بیاید فردوسی پاک‌زاد و ببیند که ما چه کرده‌ایم.

   ببیند چه‌ها کرده و می‌کنیم        به رودخانه‌ها خانه‌ها می‌کنیم

   نه خانه که برج‌ها بپا می‌کنیم     نه برج‌ها که قصرها بنا می‌کنیم

حجت‌الاسلام‌ فلاح‌رفیع بیان داشتند: اما امروز باید تهدیدها را تبدیل به فرصت کرد. با تدبیر کارشناسانه، تهدید سیل می‌تواند تبدیل به فرصتی بزرگ برای کشور ما شود و در این مسیر تبدیل تهدید به فرصت دانشگاه‌ها نقش اساسی را بعهده دارند.. امروز همه باید کمک کنیم چون همه دچار ابتلاء هستیم. ما که مبتلا به سلامت از سیل هستیم.

به تعبیر قرآن کریم نباید بگوییم "ربی اکرمن" خداوند ما را گرامی داشت و کرامت بخشید. و آنهائی که مبتلا به سیل هستند نیز نباید بگویند "ربی اهانن" خداوند بر ما پشت کرده است و ما را کوچک کرد. قرآن می‌فرماید: «کلّا» اصلا اینگونه نگویید و اینگونه فکر نکنید.

دکتر فلا‌رفیع در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نیاز سیل‌زدگان در کوتاه‌مدت و درازمدت گفتند: هرچند کمک دانشگاه اعم از کمک‌های مالی است اما این کمک‌ها نیز باید حتما از سوی دانشگاهیان و استادان ادامه پیدا کند و به هیچ بهانه‌ای نباید کمک‌های مالی را قطع کرد. البته بیشتر منظور مبالغی است که باید به مرور تبدیل شود به تهیه نیازهای اولیه و اقلام مورد نیاز زندگی.

ایشان در پایان سخنان خود پیشنهاد کردند: شورای دانشگاه بطور ویژه در این زمینه ورود پیدا کند و برای کمک به سیل‌زدگان پیشگام دیگر بخش‌ها باشد.

26 فروردین 1398 / تعداد نمایش : 44